test

Cenaze Namazı

Defin işlemleri bulunduğu ülkede yapılması istenmesi durumunda personel hocalarımız cenaze namazını ve dualarını yapmaktadırlar.

Defin ve namaz organizasyonları aile birlikte ve ailenin istekleri göz önünde bulundurularak organize edilmektedir.

 

CENAZE NAMAZI NASIL KILINIR?

 

 

  • Cenaze namazı kılmak için, cenazeye karşı ve kıbleye yönelik olarak saf bağlanır ve niyet edilir.

 

  • İmam ve cemaat tekbir alarak ellerini bağlarlar “ve celle senâük” cümlesiyle birlikte “Sübhaneke”yi okurlar.

 

  • Ardından, eller kaldırılmadan tekbir alınır ve “Salli-Bârik” duaları okunur.

 

  • Tekrar eller kaldırılmaksızın tekbir alınır.

 

  • Bilenler cenaze duasını (Tirmizî, Cenâiz, 38), bilmeyenler ise dua niyetiyle “Fâtiha” suresini veya başka bir duayı okurlar (Tirmizî, Cenâiz, 39).

 

 • Dördüncü tekbirden sonra sağa ve sola selam verilir. Böylece namaz tamamlanmış olur.

CENAZE NAMAZININ HÜKMÜ NEDİR?

 

Cenaze namazı, farz-ı kifâyedir. Müslümanların ölen din kardeşlerine karşı yerine getirmeleri gereken dinî vecîbelerin başında cenaze namazının kılınması ve bunun için gerekli hazırlıkların yapılması gelmektedir. Kadın olsun erkek olsun yalnız bir kişinin bu namazı kılmasıyla farz yerine getirilmiş olur. Cenaze namazı, Allah’a senâ, Resûlullah’a (s.a.s.) salât ve ölü için duadan ibarettir. Tebük seferine mazeretsiz çıkmayan münafıklarla ilgili olarak şöyle buyrulmaktadır: “Onlardan ölen hiçbirinin (cenaze) namazını kılma ve kabrinin başında durma. Çünkü onlar Allah’ı ve Resûlü’nü inkâr ettiler ve fâsık olarak öldüler.” (Tevbe, 9/84). Bu ayet, cenaze namazının farz oluşuna işaret etmektedir. Ayrıca Resûlullah (s.a.s.), bir müslümanın ölümü üzerine, “Bir din kardeşiniz vefat etmiştir. Kalkın, onun cenaze namazını kılın.” (Müslim, Cenâiz, 66) buyurmuştur.

Mobil Personel

Mobil Personelimiz size 7 gün 24 saat destek verir. Öncelikle bu numaradan size en yakın personele ulaşabilirsiniz. 

Büro Hizmetleri

Büro hizmetlerimiz genel merkezden evrak ve bilgilendirme gibi diğer konularda size yardımcı olur. Yine büromuz üzerinden de personel yönlendirmesi yapılabilmektedir.

Üceretsiz iletişim

Bu telefon numarası özel bir numaradır. Cep telefonunuzdan, ev telefonunuzdan veya Almanya içinden herhangi bir telefon ile bu numara üzerinden bizimle ücretsiz olarak iletişime geçebilirsiniz.

Bize Mesaj Bırakın


Tags:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Open chat
Powered by